Základní popis e-cigarety

Elektronická cigareta

Je to produkt, který se neustále vyvíjí. Na trhu se objevují nové typy, vylepšené formy jednotlivých dílů, rozšiřuje se nabídka náplní a jejich příchutí i koncentrací. Inovace a originalita je to, co posouvá elektronické cigarety kupředu. Do popředí zájmu se dostaly hlavně společnosti, které standardně přicházejí se zajímavými inovacemi e-cigaret a na své modely vlastní patenty. Mnoho výrobců tyto produkty okopírovalo včetně modelového označení, takže na trhu najdete i mnoho podobně vypadajících či označených produktů. Produkty renomovaných značek ale jednoduše odlišíte především díky nekompromisní kvalitě zpracování, kvalitě dodávaného příslušenství a trvanlivosti výrobků.

Každá elektronická cigareta se skládá z několika dílů. Typy cigaret se od sebe liší tím, že vznikají kombinací nebo spojením různých jednotlivých dílů. Základní popis je však stejný.

Každá elektronická cigareta má dvě základní části, bez kterých by nemohla fungovat:

  1. zdroj - baterie
  2. zařízení pro přeměnu kapalinové náplně v mlhu (vypadající jako kouř)

Nezbytnou součástí je samozřejmě náplň, tedy e-liguid.

Všechny díly elektronické cigarety jsou spotřební zboží!

Pro správnou a bezporuchovou funkčnost e-cigaret je nutná jejich pravidelná údržba a jako každé spotřební zboží mají svou životnost!

Baterie

"Hnacím" článkem e-cigarety je zdroj, který umožní záhřev k odpařování e-liquidu. Zdrojem pro elektronické cigarety mohou být akumulátory pevně uzavřené v krytu, se kterým tvoří jeden celistvý díl (například baterie typu eGo), mohou to být volné samostatně nabíjené akumulátorové články, které se po nabití vloží do krytu (bateriové gripy a módy) nebo i jiné specifické baterie určené jen ke konkrétním modelům e-cigaret.

Nedílnou součástí tohoto dílu e-cigarety je prvek k ovládání. Ovládání baterie může být automatické nebo manuální. Automatická aktivace baterie se děje pomocí čidla umístěného v interiéru baterie. Manuálně lze aktivovat baterii pomocí tlačítka (většinou s led diodou signalizující sepnutí) umístěného na povrchu baterie. Manuálním spínáním se lépe ovládá délka žhavení a nehrozí poškození tlakového spínače e-liquidem (baterie se tím nenávratně zničí).

Základní charakteristikou každé baterie je její kapacita, každá baterie má také svou životnost, která je většinou udávána výrobcem jako obvyklý možný počet nabití. Životnost je ovlivněna nejen četností nabíjení, ale také dodržováním správného používání a údržby. Časové rozpětí potřebného dobíjení záleží na frekvenci kouření a kapacitě baterie. Platí, že čím větší kapacita, tím delší rozestup mezi nutným dobitím, ale zároveň tím větší velikost baterie. U baterií s kapacitou 180 mAh bývá četnost potřebného dobití asi 2-3x denně, u baterií s kapacitou 1000 mAh asi 1x denně. Počet nabití je potřeba zohlednit při posuzování životnosti. Důležitou roli hraje i kvalita používané nabíječky. Pro spolehlivé kouření je však vhodné mít současně alespoň 2 baterie (jednu funkční v cigaretě a druhou dobitou v záloze).

Více o bateriích a nabíjení se dočtete v článku "Co je dobré vědět", aktuální nabídku naleznete v kategoriích "Baterie", "Bateriové gripy" a "Nabíječky"

Zařízení pro úpravu e-liquidu

Slouží k vytvoření mlhy k inhalování a je našroubováno na baterii (s vyjímkou jednodílných). Bývá jich celá řada (např. atomizér, cartomizér, clearomizér, smokymizér, atd.) a k nim přísluší různé nutné doplňky (např. tanky, cartridge, dripy, náustky). Zařízení se liší principem žhavení, tvarem, odporem žhavícího tělíska, způsobem plnění, atd. Mohou být jednorázové nebo s možností doplňování náplně i s možností výměny nejvíce opotřebovávaných součástek.

Atomizér je rozprašovač s topným tělískem, který ohřevem a odpařením tekutinové náplně produkuje "kouř". K němu je potřebný zásobník (cartridge), sloužící i jako náustek, nebo drip.
Cartomizér je spojení rozprašovače se zásobníkem do jednoho dílu. Název cartomizér vznikl kombinací dvou názvů „zásobník (cartridge)“ a atomizér (rozprašovač).

Clearomizér je dnes asi nejfrekventovanější typ zařízení pro úpravu e-liquidu.

Nejvíce opotřebovávaným dílem celého zařízení je žhavící spirálka, která může být umístěna pevně v atomizéru, ve výměnné hlavě nebo je výměnná samostatně. Životnost tohoto topného dílu je asi 14 dnů, některé vydrží i déle, záleří na četnosti používání, jakosti použitého odporového drátu, velikosti odporu, atd.  Vlivem zeslabování odporovové spirálky žhavením a ulpíváním usazenin z e-liquidu nemusí však funkčnost vyhovovat již ani ve 14 dnech.

Zařízení nelze používat bez kapaliny, která slouží zároveň k chlazení, mohlo by dojít k přehřátí.

E-liquid

Je to speciální tekutina, používaná jako kapalinová náplň pouze v e-cigaretě. Jejím zahřátím se vytvoří mlha, kterou e-kuřák inhaluje a vyfukuje.

Kouř “z e-cigarety není vodní pára (jak se často mylně tvrdí), poněvadž voda nemusí být v e-liquidu vůbec obsažena, a pokud je, tak jen do několika procent.

E-liquid obsahuje nikotin v bezpečné koncentraci 0 % až 3,6 %. Základní složkou e-liquidu jsou na teplo reagující látky, většinou přírodní produkt propylenglykol (PG), používaný např. na hudebních koncertech na tvorbu dýmu nebo rostlinný glycerin (VG), běžně používaný v potravinářském průmyslu. Dále obsahuje látky určené k aromatizaci, může také obsahovat konzervanty (např. líh), dochucovadla, látky regulující hustotu-viskozitu (např. líh, voda), tonikum (maltol) a látky pro úpravu kyselosti-pH (kyselina jablečná) .

  • Jsou různé příchutě, možno vybírat z tabákových, ovocných nebo jiných. Každý kuřák si musí najít ty své oblíbené. Je vhodné příchutě střídat.
  • Spotřeba se většinou pohybuje mezi 2 až 4 ml za den. Slabému kuřákovi stačí 1 ml/den, 2-3 ml většinou potřebuje průměrný kuřák, 3-4 ml silný kuřák, spotřebu 5 ml může mít extrémně silný kuřák. Záleží však i na typu zařízení. Při prvním nákupu neodzkoušené příchutě se doporučuje objednat menší balení k vyzkoušení, zda bude příchuť spotřebiteli vyhovovat.
  • Balení všech velikostí jsou dodávány s různou koncentrací nikotinu (0 % až 3,6 %). Síla e-liquidu (obsah nikotinu) je vždy uvedena na lahvičce. Nejběžnější gradace je 18 mg/ml nebo nižší.

Např. vyznačení 18 mg znamená, že v 1 ml e-liquidu je 18 mg nikotinu (tj. koncentrace 1,8 % nikotinu). Koncentrace s 18mg se orientačně doporučuje kuřákům zvyklým na 20-30 klasických cigaret denně.

Hodně záleží na kvalitě náplně. Na trhu lze nalézt spoustu značek nebo dokonce i bez označení, které za relativně nízkou cenu slibují dokonalou chuť a skvělé vlastnosti. Mnohdy je to ale na úkor životnosti zařízení. Proto stojí za zvážení, zda jít do nákupu kvalitních originálních náplní nebo koupit levněji neoriginální nebo neosvědčenou náplň. V případě reklamace vady zboží, která vznikla na zařízení použitím neoriginální náplně, nemůže být žádosti vyhověno.

Obsluha elektronické cigarety je velice jednoduchá, zvládne ji opravdu každý. Podrobnější informace o jednotlivých dílech naleznete v popisu u nabízených produktů, kde jsou uvedeny i parametry, případně kompatibilnost. Více obecných informací, zajímavosti a novinkek týkajících se e-cigaret je uvedeno v článku "Co je dobré vědět".