10 důvodů pro elektronickou cigaretu

aneb proč přejít k elektronické cigaretě

1. Alternativa kouření šetrná k Vám i okolí

Kouřením elektronické cigarety snížíte ve velkém procentu příjem škodlivin, které vdechujete při kouření klasické cigarety. Zcela odbouráte vstřebávání dehtu a množství dalších rakovinotvorných látek a výrazně si tak šetříte své plíce. Uděláte něco nejen pro sebe, ale i pro svou rodinu a okolí tím, že nebudete kouřem ohrožovat Vaše ani jejich zdraví. Tím, že si můzete regulovat i při zvyku četného kouření obsah vstřebaného nikotinu, můžete se bez abstinenčních příznaků stát méně závislým.

2. Kouření Vás vyjde mnohem levněji

Finanční otázka je dalším z podstatných důvodů, proč spousta kuřáků k e-cigaretě již přešla a zůstala u ni. I když se Vám může zdát prvotní investice do pořízení elektronické cigarety vysoká, její návratnost je velmi rychlá. Spousta prodejců uvádí kolik uspoříte, výše úspor je však jen orientační. Úspora je různá dle intenzity kouření, výběru kvality samotné cigarety i náhradních spotřebních dílů, způsobu používání a pečlivosti údržby. V každém případě se elektronická cigareta ekonomicky vyplatí. Náklady na provoz e-cigarety dnes v průměru klesají až na 1/3 oproti používání klasických cigaret. Navíc cena klasických cigaret neustále stoupá.

3. Zbavíte se kuřáckého zápachu

To, že s elektronickou cigaretou již nebudete zapáchat, je jistě příznivý fakt. Složení liquidu je voleno tak, aby se dým rozplynul a nikde se neusazoval. Neulpí ani ve Vašem ošacení ani nezůstane cítit ve Vašem dechu. Skoncujete také se žloutnutím zubů, nehtů a kůže na prstech.

4. Budete elegantní a máte možnost ovlivnit velikost zájmu o svou osobu

Klasické cigarety jsou na pohled všechny stejné. Design e-cigaret se vyvíjí souběžně s jejich technickým vývojem, stále se objevují nové i nevšedně a zajímavě vypadající modely. Na trhu naleznete jak masivní e-cigarety, tak modely jemného elegantního vzhledu. Lze si vybrat z barevných, rozměrových, kapacitních i tvarových variant. Vhodně zvolená e-cigareta tak může být nejen dobrým pomocníkem při omezování kouření, ale i zajímavým módním doplňkem pro různé příležitosti a společenské události. S designově vhodně zvolenou elektronickou cigaretou s ohledem k Vaší povaze nebo aktuální náladě tak můžete cíleně budit více pozornosti nebo naopak, pokud nestojíte o větší pozornost, můžete si zvolit model, který ani na malou vzdálenost není k rozeznání od klasické cigarety.

5. Zachováte si svůj rituál

Při kouření elektronické cigarety nepřijdete o svůj rituál. Naopak. Mechanická závislost a potřeba zaměstnat ruce je někdy stejně silná nebo i silnější než závislost na nikotinu. Tím, že se e-cigareta používá obdobně jako klasická cigareta, nenabourává zažité zvyky jako tomu je u jiných, klasickou cigaretu suplujících produktů (žvýkačky, náplasti). E-kuřáci si mohou svůj rituál užívat i na dříve zakázaných místech, třeba u televize nebo v posteli, pouze v trošku pozměněné podobě. Pravidelné běhání do trafiky či hledání zapalovače ze svého zažitého rituálu jistě rádi vypustíte.

6. Můžete kouřit bez zbytečných ztrát

Při kouření klasické cigarety se Vám stává, že máte chuť si zapálit, i když nemáte čas cigaretu dokouřit. A tak často Vaše cigareta doutná a dohořívá někde odložena nebo skončí skoro celá třeba na zemi na zastávce MHD. Opětovně zapálená cigareta už nechutná. To se Vám pří kouření e-cigarety nestane, neboť si vypínačem můžete svou e-cigaretu kdykoli „zapálit a uhasit“.

7. Zlepšíte své subjektivní pocity

Kuřáci používající e-cigaretu se většinou již po krátké době cítí méně unaveni a v lepší kondici, postupně ustupuje nepříjemný kuřácký kašel, již po několika týdnech se nevyskytuje fenomén špatného dechu a ještě dříve se zlepšují kouřem otupělé čichové a chuťové vlastnosti.

8. Přispějete k čistějšímu životnímu prostředí

Při kouření elektronické cigarety se nevytváří páchnoucí dým, který v uzavřených prostorách ulpívá na věcech jako zažloutlý povlak, zmizí plné popelníky a válející se cigaretové nedopalky, které bývají často i příčinou požáru.

9. Okolí Vás kladně přijme

E-kuřák je v naprosté většině kladně přijat nekuřáky, jelikož neobtěžuje kouřem své okolí. "Kouř" nepáchne, naopak vytváří příjemnou vůni zvolené příchuti, která v bezprostřední blízkosti může být krátkodobě cítit. O pasivním kouření se v souvislosti s e-cigaretou nedá hovořit, neboť většina nikotinu (asi 97%) je absorbována tělem e-kuřáka při vdechování a ve vydechované páře jsou jen stopová množství (množství jaká se přirozeně vyskytují například v bramborách nebo rajčatech).

10. Postavení e-kuřáka ve společnosti

E-kuřák není omezován prostorem vyhrazeným ke kouření. Může kouřit bez obav i v prostorách pro nekuřáky a nemusí s cigaretou odbíhat k otevřenému oknu, na chladnou chodbu či WC. V současné době se omezení zákona zakazující kouření v určitých místech a situacích na elektronickou cigaretu nevztahují. E-kuřák může kouřit v restauracích, na zastávkách, v pohodlí domova či v kancelářích a na pracovišti. Z hlediska dobrých mravů by však neměl e-kouřit např. na oddělení v nemocnici nebo v divadle či v dětském kolektivu a měl by respektovat odůvodněná individuální omezení.

 

Uvedením všech těchto faktů a důvodů jistě nebylo vyčerpáno vše. Každý kuřák si ze „své“ elektronické cigarety najde jistě i nějaký další osobní přínos. Pro někoho se údržba elektronické cigarety může stát koníčkem. Někdo je spokojen, že dokázal zvládnout tento možná pro něj i těžký přechod a že získal s e-cigaretou vlastní zkušenost. Určítě může e-kuřáka těšit, že pro svou zálibu či zlozvyk nemusí být na obtíž nekuřákům nebo se jim v jistých situacích stranit.

Tohle všechno stojí za odhodlání elektronickou cigaretu vyzkoušet!

Klasickou cigaretu kouří zatím většina, Vy buďte originální!